Tilstandsrapporten – hvad skal den indeholde?

Hvad skal en tilstandsrapport indeholde?

Hvad skal en tilstandsrapport indeholde?

Det hele ligger i jeres tilstandsrapport

Grundlaget, for at en ejendoms tilstand altid er i top, ligger i tilstandsrapporten. Den fungerer som et effektivt navigeringsværktøj, som giver bestyrelsen et optimalt overblik over tilstanden i ejendommen set med professionelle øjne. Tilstandsrapporten skal indeholde en gennemgang af alt, der har med foreningens fælles arealer at gøre for eksempel tag, kælder, facader, trapper m.m..

Tilstandsrapportens 20-punktsliste

Vi anbefaler, at jeres byggetekniske rådgiver udarbejder tilstandsrapporten efter en 20-punktsliste. Listen er udarbejdet i forbindelse med gennemførelsen af mange store og små byfornyelsessager over hele landet. Her opstod der et behov for en fælles systematik, hvor byggeregnskaberne kunne opstilles på en ensartet måde. I praksis noteres alle byggesagens arbejder i en oversigt opdelt i henhold til 20-punktlisten.

Listen indeholder beskrivelser af:
01. Tagværk
02. Kælder og fundering
03. Facade/sokkel
04. Vinduer
05. Udvendige døre
06. Trapper
07. Port gennemgange
08. Etageadskillelser
09. WC/bad
10. Køkkener
11. Varmeinstallation
12. Afløb
13. Kloak
14. Vandinstallation
15. Gasinstallationer
16. Ventilation
17. Elinstallationer
18. Øvrige bygningsarbejder
19. Private friarealer
20a. Stillads
20b Byggeplads

Book et møde

Står I overfor et byggeprojekt og vil høre mere om forløbet i en byggesag, er I naturligvis velkomne til at booke et møde med vores byggesagsansvarlig, cand.jur. Lene Raahauge.

E-mail: lra@vestadm.com
Telefon: 33 28 02 25

« Tilbage til oversigt

Log på ProBo


Klik på linket nedenfor og log på din ejendoms ProBo, hvor du kan hente ejendommens nøgledokumenter m.m.


https://probo.dk/

Hvad leder du efter?


Brug formularen til at finde det du søger i vores mange artikler omkring andelsboliger, ejerboligforeninger og ejendomsadministration: